Jaký je rozdíl mezi rastrovou a vektorovou grafikou

dot_decor.png
Rozdíl mezi vektorovou a rastrovou grafikou
Rozdíl mezi rastrovou grafikou při zvětšení (v levé části obrázku rastr, v pravé části vektor)

Vektorová grafika (grafiky, ilustrace a obrázky v křivkách) se oproti bitmapové (rastrové) vyznačuje bezztrátovostí – v tomto je mezi nimi rozdíl. To znamená, že vektorový obrázek či logo lze libovolně zvětšovat bez ztráty kvality (při zvětšení zůstává obrázek ostrý). U rastrového obrázku dojde zvětšováním k tzv. rozkostičkování. Oba formáty mají své využití.

Rozdíly mezi rastrem a vektory

  • rastrová grafika se využívá na obrázcích (například z programu Malování) či u fotografií – v případech, kdy je potřeba věrné zachování původní scény. Její nevýhodou je datová velikost a snížení kvality při jejím zvětšení.
    Výstupními formáty jsou soubory .bmp – bitmap, png – portable network graphics, .jpg apod.
  • vektorová grafika pracuje s obrázkem jako s matematicky definovanými křivkami (vektory), které se při zvětšení dopočítavají tak, že tvar zůstane neustále ostrý. Základem vektorové grafiky je analytická geometrie. Výhodou je malá datová velikost a škálovatelnost. Nevýhodou je v některých případech nemožnost věrného zobrazení scény. Například v případě fotografií.
    Bez vektorů nelze vyrábět plakáty, velkoformátové tisky, ale i vizitky, razítka, potisky reklamních předmětů, vlajek a mnoho dalšího. Oba druhy grafiky se v praxi často kombinují.
    Výstupními formáty jsou: .ai – adobe illustrator, .svg – scallable vector graphics, .cdr – corell draw, .pdf – portable document format, .eps – encapsulated post script a další.. V případě pdf se může jednak jak o rastrový formát (typicky naskenovaný obrázek), nebo křivkový formát (například vyexportovaný dokument z wordu).

Každé logo je třeba vždy tvořit od začátku v křivkách, vyhnete se tak potížím při nutnosti poskytnout logo v křivkách výrobci potisků, samolepek, vizitek, plakátů, apod. Máte-li Vaši grafiku (logo)  v některém z rastrových formátů (png, jpg, bmp, gif, apod.) – nechte si jej co nejdřívé převést na vektorou verzi. Budete ji totiž potřebovat na firemní materiály, jako jsou potisky, samolepky a další. Zkuste jednuduše poptat převod do křivek prostřednictvím kontaktního formuláře na této stránce. Čím dříve tak učiníte, tím lépe, protože tento formát budete dříve nebo později určitě potřebovat.

Sdílejte tento článek!