Jaký je rozdíl mezi rastrovou a vektorovou grafikou

dot_decor.png
Rozdíl mezi vektorovou a rastrovou grafikou
Rozdíl mezi rastrovou grafikou při zvětšení (v levé části obrázku rastr, v pravé části vektor)

Vektorová grafika (grafiky, ilustrace a obrázky v křivkách) se oproti bitmapové (rastrové) vyznačuje bezztrátovostí – v tomto je mezi nimi rozdíl. To znamená, že vektorový obrázek či logo lze libovolně zvětšovat bez ztráty kvality (při zvětšení zůstává obrázek ostrý). U rastrového obrázku dojde zvětšováním k tzv. rozkostičkování. Oba formáty mají své využití.

Rozdíly mezi rastrem a vektory

  • rastrová grafika se využívá na obrázcích (například z programu Malování) či u fotografií – v případech, kdy je potřeba věrné zachování původní scény. Její nevýhodou je datová velikost a snížení kvality při jejím zvětšení.
    Výstupními formáty jsou soubory .bmp – bitmap, png – portable network graphics, .jpg apod.
  • vektorová grafika pracuje s obrázkem jako s matematicky definovanými křivkami (vektory), které se při zvětšení dopočítavají tak, že tvar zůstane neustále ostrý. Základem vektorové grafiky je analytická geometrie. Výhodou je malá datová velikost a škálovatelnost. Nevýhodou je v některých případech nemožnost věrného zobrazení scény. Například v případě fotografií.
    Bez vektorů nelze vyrábět plakáty, velkoformátové tisky, ale i vizitky, razítka, potisky reklamních předmětů, vlajek a mnoho dalšího. Oba druhy grafiky se v praxi často kombinují.
    Výstupními formáty jsou: .ai – adobe illustrator, .svg – scallable vector graphics, .cdr – corell draw, .pdf – portable document format, .eps – encapsulated post script a další.. V případě pdf se může jednak jak o rastrový formát (typicky naskenovaný obrázek), nebo křivkový formát (například vyexportovaný dokument z wordu).

Každé logo je třeba vždy tvořit od začátku v křivkách, vyhnete se tak potížím při nutnosti poskytnout logo v křivkách výrobci potisků, samolepek, vizitek, plakátů, apod. Máte-li Vaši grafiku (logo)  v některém z rastrových formátů (png, jpg, bmp, gif, apod.) – nechte si jej co nejdřívé převést na vektorou verzi. Budete ji totiž potřebovat na firemní materiály, jako jsou potisky, samolepky a další. Zkuste jednuduše poptat převod do křivek prostřednictvím kontaktního formuláře na této stránce. Čím dříve tak učiníte, tím lépe, protože tento formát budete dříve nebo později určitě potřebovat.

Sdílejte tento článek!

Další články